Dobry Start

INFORMACJA

 

Od 1 lipca 2021r. wnioski o świadczenie Dobry start (300+) należy składać w ZUS.

 

Wnioski składa się za pomocą profilu zaufanego na PUE ZUS, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub przez bankowość elektroniczną.

 

Szczegóły na stronie www.zus.pl i pod numerem infolinii w sprawie programu Dobry start 22 290 22 02.

 

 

Komu przysługuje?

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku, niezależnie od dochodu, na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24 roku życia.

Jakie szkoły obejmuje?

Świadczenie dobry start przysługuje wyłącznie dzieciom uczącym się:

  • w szkole podstawowej,
  • dotychczasowym gimnazjum,
  • szkole ponadpodstawowej i dotychczasowej szkole ponadgimnazjalnej, z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych,
  • szkole artystycznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki,
  • młodzieżowym ośrodku socjoterapii,
  • specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym,
  • specjalnym ośrodku wychowawczym,
  • ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym.

Program nie obejmuje dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. „zerówce” prowadzonej w szkole oraz studentów.

Rozszerzenie programu "Dobry Start"

Od 1 sierpnia 2019r. o świadczenie w ramach rządowego programu „Dobry start” mogą ubiegać się również dorośli, którzy uczą się w szkole dla dorosłych lub w szkole policealnej. Zmiana została wprowadzona Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 lipca 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu "Dobry start".

Jak otrzymać świadczenie dobry start?

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających
w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Kiedy można składać wniosek?

Wniosek będzie można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną.

Kiedy rodzina otrzyma  świadczenie?

W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. Gdy wniosek wpłynie w kolejnych miesiącach to pomoc do rodziny trafi w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Metryka strony

Udostępniający: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krypnie

Wytwarzający/odpowiadający: Urszula Pawluczuk

Data wytworzenia: 2018-06-19

Wprowadzający: Urszula Pawluczuk

Data modyfikacji: 2021-08-13

Opublikował: Urszula Pawluczuk

Data publikacji: 2018-06-19