Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością

 

Ogłoszenie o naborze do Programu "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024

 Informuję, że rekrutacja do Programu "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024 została przedłużona do czasu zebrania ostatecznej liczby chętnych zgodnie ze złożonym wnioskiem o dofinansowanie.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krypnie zaprasza osoby niepełnosprawne i kandydatów na asystentów osobistych osób niepełnosprawnych do wzięcia udziału w programie pn. „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.

 

Zadanie finansowane ze środków Państwowego Funduszu Celowego – Funduszu Solidarnościowego w ramach Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2024.

Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2024, zwany dalej „Programem”, ma na celu zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej, tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych.

Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2023r. poz. 647, z późn. zm.).

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

Program przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych zamieszkujących na terenie Gminy Krypno, w tym:

  1. dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
  2. osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie:
  3. a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
  4. b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
  5. c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby, niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem:

  1. posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej1), opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta, siostra PCK; lub
  2. posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu; lub
  3. wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego.

 

Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt 2, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna, która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością. Na potrzeby realizacji Programu, za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową. macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.

W pierwszej kolejności, asystentem może zostać osoba wskazana przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego. Jeżeli asystent nie zostanie wskazany przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, asystenta wskazuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krypnie, z uwzględnieniem doświadczenia osoby (jak wyżej).

W przypadku, gdy usługi asystencji osobistej będą świadczone na rzecz dzieci niepełnosprawnych do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, w odniesieniu do osoby, która ma świadczyć usługi asystencji osobistej, wymagane jest także:

- zaświadczenie o niekaralności;

- informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru;

- pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.

 

Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na pomocy asystenta w:

1) wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych , w tym utrzymaniu higieny

2) wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie

3) wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania

4) wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

 

Rodzaj usług i ich zakres godzinowy powinny być uzależnione od osobistej sytuacji osoby niepełnosprawnej, z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności uczestnika Programu.

Limit godzin usług asystencji osobistej finansowanych ze środków Funduszu przypadających na jedną osobę z niepełnosprawnością w danym roku kalendarzowym wynosi nie więcej niż:

1) 840 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;

2) 720 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;

3) 480 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;

4) 360 godzin rocznie dla:

- osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

- dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

 

 

Za realizację usługi asystencji osobistej uczestnik nie ponosi odpłatności.

 

Osoby zainteresowane wsparciem w postaci bezpłatnych usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej proszone są o wypełnienie „Karty zgłoszenia do Programu”, stanowiącej załącznik do niniejszego ogłoszenia. Zainteresowani przedkładają również kserokopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Liczba zgłoszeń ograniczona.

Osoby zgłaszające się jako kandydaci na asystentów osób niepełnosprawnych proszeni są o wypełnienie "Karty zgłoszenia Asystenta”, stanowiącej załącznik do niniejszego ogłoszenia. Kandydaci na asystentów przedkładają kserokopię dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje i doświadczenie. Liczba zgłoszeń ograniczona.

Karty zgłoszeniowe należy dostarczyć lub przesłać listownie do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krypnie, 19-111 Krypno Kościelne 23B.

Formularze kart zgłoszeniowych można otrzymać w siedzibie GOPS w Krypnie.

 
Zgłoszenia będą przyjmowane w terminie od dnia 02.01.2024r. do dnia 08.01.2024r. do godziny 14:00. 


Liczy się data wpływu dokumentów do GOPS w Krypnie. W przypadku dużej ilości wniosków dotyczących uczestników programu będą one rozpatrywane indywidualnie pod kątem potrzeb osób niepełnosprawnych oraz głównych założeń programu i Regulaminu. Informacja o zakwalifikowaniu do programu zostanie przekazana telefonicznie osobom zakwalifikowanym.

W przypadku niewystarczającej liczby zgłoszeń uczestników rekrutacja może zostać przedłużona.

Załączniki - regulamin rekrutacyjny, program, dokumenty zgłoszeniowe.

 

 

 

 

Marta Milewicka - Roszkowska

Kierownik GOPS w Krypnie

 

Metryka strony

Udostępniający: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krypnie

Wytwarzający/odpowiadający: Marta Milewicka-Roszkowska

Data wytworzenia: 2024-01-05

Wprowadzający: Urszula Pawluczuk

Data modyfikacji: 2024-04-12

Opublikował: Urszula Pawluczuk

Data publikacji: 2024-01-11